Tytuł Fotowoltaika a pożar - czy instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne? 0
Tytuł Fotowoltaika a pożar - czy instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne?

Fotowoltaika jest popularnym sposobem na tworzenie taniej energii przyjaznej środowisku. Właśnie dlatego coraz więcej Polaków się na nią decyduje! Jednak czy instalacje fotowoltaiczne można zaliczyć do bezpiecznych? Na to pytanie odpowiada dzisiejszy artykuł.Instalacje fotowoltaiczne, a bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych

Według raportu „Najnowsze fakty o fotowoltaice w Niemczech” („Recent Facts about Photovoltaics in Germany”) opublikowanego 20 czerwca 2020 roku przez Frauhofer Institute for Solar Energy Systems, bezwzględne przestrzeganie restrykcyjnych przepisów dotyczących doboru i montażu fotowoltaiki pozwala zachować bezpieczeństwo elektryczne systemów PV. W praktyce oznacza to, że systemy fotowoltaiczne nie stanowią większego zagrożenia pożarowego w porównaniu z innymi obiektami technicznymi, pod warunkiem, że montaż wykonują doświadczeni i odpowiednio wyszkoleni fachowcy, którzy w pracy korzystają z profesjonalnych narzędzi do fotowoltaiki. Niestety nadal niektórzy instalatorzy popełniają błąd, polegający na stosowaniu nieprzystosowanego do konkretnych zadań sprzętu lub nieoryginalnych akcesoriów. Naprzykład zamiast dedykowanych szczypiec tnących, wykorzystują cęgi uniwersalne, albo używają do montażu niekompatybilnych złączy. Zatem jakie narzędzia do instalacji fotowoltaicznych powinni wybierać monterzy?

 

Jakie narzędzia do fotowoltaiki należy wybierać?

Do profesjonalnych produktów dedykowanych fotowoltaice z całą pewnością możemy zaliczyć narzędzia do obróbki przewodów pochodzące od niemieckiego producenta Rennsteig, którego jako sklep internetowy Fastons.pl jesteśmy oficjalnym przedstawicielem w Polsce. Marka Rennsteig oferuje narzędzia do fotowoltaiki, gwarantujące poprawność i powtarzalność zacisku. Szybko zdobyła zaufanie największych producentów, w tym sektora awiacyjnego, dla którego poprawność połączeń kablowych ma ogromne znaczenie i gdzie nie ma miejsca na błędy.

 

Jak wybrać odpowiednie złącze do fotowoltaiki?

Polski rynek jest pełen podrabianych złączy fotowoltaicznych. Ich używanie skutkuje nagrzewaniem się instalacji, co grozi powstaniem pożaru. Z tego powodu istotne jest używanie oryginalnych złączy, do których należy złącze Helios H4 marki Amphenol. Główną zaletą tego produktu jest uniwersalność — złącze Helios H4 posiada certyfikat UL do 1000 V, więc można go używać zarówno w już istniejących, jak i w dopiero powstających systemach. Ponadto wspomniane złącze Amphenol zawiera zwiększone napięcie znamionowe, które pozwala na tworzenie systemów o wyższym napięciu z mniejszym procentem spadku napięcia.

 

Skutki korzystania z nieodpowiednich narzędzi w fotowoltaice

Używanie przez instalatorów nieprofesjonalnego sprzętu i podrabianych akcesoriów najczęściej jest wynikiem szukania oszczędności. Ale czy taka taktyka jest opłacalna? Pracując z nieodpowiednimi produktami, instalatorzy narażają na zagrożenia pożarowe obiekty, na których montują instalacje fotowoltaiczne. Ryzykują także powstawaniem awarii, przez co ich klienci częściej będą składać związane z nimi reklamacje. Wychodzi na to, że korzystanie ze sprawdzonych narzędzi jest bardziej opłacalne pod względem zarówno finansowym, jak i etycznym. W końcu dedykowany fotowoltaice sprzęt oraz oryginalne złącza zostały przetestowane pod kątem pracy z instalacjami, dlatego stanowią gwarancję bezpieczeństwa użytkowników końcowych oraz niwelują ryzyko powstawania awarii. 

 

Reasumując, w celu zapewnienia bezpieczeństwa instalacji konieczny jest dobór profesjonalnego sprzętu, a do takiego możemy zaliczyć narzędzia Rennsteig, które dają instalatorom szerokie możliwości montażu różnego typu złączy, dzięki zaciskarkom z wymiennym systemem matryc oraz pozycjonerów – również pod złącza Amphenol. Same złącza powinny być oryginalne i pochodzić od autoryzowanych dostawców.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz być na bieżąco z nowościami i promocjami? Podaj swój e-mail!

 

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium